Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?
Banka kredisi dosya masrafı ücretini nasıl geri alabiliriz ve banka kredisi dosya masrafı iade dilekçesi örneği…

Kredi vermek için elinden geleni ardına koymayan bankalar, kredi tutarına göre kestikleri dosya masrafları ile tüketiciyi borçlandırıyorlar. Ancak yeni çıkan kanuna göre dosya masrafları 10 yıl geriye dönük olarak geri alınabilecek.

Yargıtay tarafından verilen karara göre konut kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi, eğitim kredisi gibi verilen kredilerden alınan dosya masrafları geri iade ediliyor. Yargıtay’ın verdiği karara göre son 10 yılda kredi kullanan vatandaşlardan alınan dosya masrafı geriye dönül olarak verilmeye başlandı.

Dosya masrafı nasıl geri alınır?
Dosya masrafını almak için önce yapılması gereken bankaya başvurmaktadır banka dosya masrafını iade etmeyi kabul ettiği durumda herhangi bir sorun olmayacaktır. Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi durumunda bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığı hakem heyetine başvurun. Dosya masrafı 1.161,67TL’nin altındaysa bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyeti’ne dilekçe ile başvurunuz. Dosya masrafı 1.161,67TL’nin üstündeyse Tüketici Mahkemelerine dava açılacaktır. İlgili başvurudan sonra 1-3 ay içerisinde sonuç alınabilmektedir.

Dosya masrafını geri almak için dilekçe örneği aşağıdadır.

Dilekçe örneği 1:
……………………………BANKASI … ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE
………………nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde ………… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL ……… kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım.
İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan ekte makbuzunu sunduğum ……TL kesinti yapılmıştır. Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.
Tarih
imza
Adı Soyadı

Dilekçe örneği 2:
T.C. ………. KAYMAKAMLIĞI
(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)
Şikayet Eden:
Adresi:
E- Posta & Telefon:
Şikayet Edilen :
Adresi:
Şikayetin Parasal Değeri:
Şikayetin Tarihi:
Şikayetin Konusu:Dosya Masrafı adı altında alınan “……….. .-TL” bedelin tarafıma iadesi talebimdir.

(4077/6. Ve 10. maddeleri)

Dilekçe örneğini kopyalamak veya yazdırmak için buraya tıklayınız.

Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Konu ile Alakalı Kelimeler: dosya masrafi nasil geri alinir, dosya masrafını nasıl geri alabilirim, dosya masrafları nasıl geri alınır, kredilerden alınan dosya masrafı iadesi, dosya masrafı iade dilekçe örneği, konut kredisi dosya masrafları iadesi dilekçesi örneği, konut kredisi dosya masrafı iade dilekçe örneği, konut kredisi dosya masrafını nasıl geri alabilirim, dosya masrafı iadesi nasıl alınır, dosya masrafı iade dilekçe, banka dosya masrafı yargıtay kararı, kredi masrafı iadesi dilekçe örneği, dosya masrafı iadesi yargıtay kararı, banka dosya masrafı iade dilekçesi, kredilerden alınan dosya masrafı, kredilerden alınan masrafların iadesi, dosya masrafı iade dilekçesi, bankalardan alınan dosya masrafı iadesi, bankalardan dosya masrafı nasıl alınır, tüketici kredisi dosya masrafı yargıtay kararı

Etiketler:

Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Pınar Özdemir diyor ki:

    Avukat hasan öneni tavsiye ediyorum av.hasanonen@hotmail.com

  2. Pınar Özdemir diyor ki:

    3 farklı bankaya ödenmiş dosya masraflarım için ben de hakkımı aradım. Bir tanıdık avukat önerdi, sıfır masrafla hem de hiç avukatlık ücreti almadan çözdü. şimdi abimin dosyalarını da takip ediyor. Avukat Hasan Önen 053544*** kesin görüşün.

Sayfa başına git