Güvercin Çeşitleri

Güvercin Çeşitleri- Cins Güvercinler

Bursa Güvercini: Bursa güvercini Ülkemizin Bursa iline ait bir cinstir. Osmanlı zamanında haberleşme aracı olarak kullanıldığı ve bu damarın Bosnadan veya Arnavutluktan getirildiği bilinmektedir. Güvercin ırkları arasında ‘Bursa Roller’ olarak bilinmektedir. Uçuş özelliği makaracı olmasıdır ve çok uçmasıdır. Makara özelliği uçarken gruptan koparak aşağıya doğru takla atmasıdır. Kuşlar bu makara hareketini sırayla sergilerler. Bu gün itibariyle çok uçma özelliklerini kaybetmişlerdir. Çok ele gelmeyen kırılgan bir ırktırlar.

bursa guvercini

 

 

 

 

 

Dönek Güvercini: Balkan asılı bir güvercindir. Dolayısıyla Balkan göçmenleri tarafından çok rağbet gören bir ırktır. Ülkemizde ağırlıklı olarak İzmir ve çevresinde yetiştirilmektedirler. İstanbul dada besleyicisi çoktur. Paçalı – tozluklu ve paçasız ırkları mevcuttur. Diğer kuşlara nazaran iricedirler. Kuyruk yapıları kelebeklere benzer, yani çatı şeklindedirler. Uçuş özellikleri uçarken pırıltı verildiğinde dönerek dalış yapmalarıdır. Mesafeyi ayarlayamayan veya gözü kara olan döneklerin çatıya çakıldıklarını çokça duymuşuzdur. Kümeslerinden kolay kolay kalkmayı tercih etmezler ve yavruları alıştırmak biraz zahmetlidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ünde Selanik cinsi Dönek Güvercinler için kümes yaptırdığı ve özel olarak yetiştirici tuttuğu bilinmektedir.

donek guvercini

 

 

 

 

 

Kelebek Güvercini: Ülkemizde ağırlıklı olarak Batı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Kelebek cinsi güvercinler uçuş özelliği olarak çok renkli kuşlardır. Havada sağlı – sollu ani kısa dönüşler, takla, dönekler gibi hızlı olmasa da dalış, yüksek uçuş gibi birçok şekilde uçuş özellikleri vardır. Kuyruk yapıları çatı şeklindedir. Göz ve tüy renkleri çok çeşitlilik gösterir. Orijinleri paçasızdır kelebeklerin.

kelebek güvercini

kelebek güvercini

 

 

 

 

 

 

 

Tip Güvercini: Güneydoğu Asya kökenli, kırık, paçasız bir kuştur. Avrupa da ingiltereye çok sonra getirilmişlerdir. Dünyada bilinen ismi ‘Tippler’ dir. Bu isim onlara her akşam alkol kullanan insanlara verilen, akşamcı anlamına gelen ‘Tippler’ sözcüğünden esinlenerek verilmiştir. Akşamda uçma özelliği olan bu cinsler günde ortalama 10 – 15 saat arası yüksekten uçarlar. Dolayısıyla çok erkek uçurulurlar. Uçuştan önce sadece su verilir. Performans kuşları kategorisine giren bu cinsler bilindiğinin aksine Posta güvercinleri gibi özel bakım gerektiren kuşlardır. Genelde 7-10 arası bir manga sayısınca uçurulurlar. Ülkemizde en çok Ege ve Marmara bölgesinde yetiştirilirler.

tip guvercini

tip guvercini

 

 

 

 

 

 

 

King Güvercini: Kökeni Amerika Kıtasıdır. Genel olarak gösteri ve besi amaçlı olarak beslenirler. Birçok renkleri mevcuttur. Farklı cins güvercinlerle aynı kümeste beslenmeleri çok zordur. Farklı cinslere agrasif davranırlar genelde. King, Kral ismi onlara, Avrupa da çok eskiden,  Kral sofralarının vazgeçilmez menüsü olduğundan gelmektedir. Ülkemizde de besi amaçlı beslendiklerini gördük. Herhangi bir uçuş özellikleri yoktur ve Kaya güvercinleriyle çok yakın kan bağları vardır.

King guvercini

Modena Güvercini

King güvercini foto

King Güvercini

 

 

 

 

 

 

 

 

Sivas Kumrusu: Ülkemizde ki ötücü güvercinlerin en meşhurlarından olan sivas kumruları genelde beyaz tonlardadır. Genelde eşlerine kur yapmak için Dem çekerler. Dem çekmek tasavvuf müziğinden gelme bir tabirdir. Orjinleri paçasızdırlar. Genelde ötüş özellikleri için beslendiklerinden uçuş özelliği yoktur. Ülkemizde meraklıları tarafından beslenmektedir.

sivas kumrusu

 

 

 

 

 

Çorum Çıplağı: Çorum çıplağı Çorum ilimize özgü, performans güvercinleridir. Mardin güvercinleri gibi takla ve fişek özellikleri vardır. Mardinlerden artı tarafı kümese inememe gibi bir problem yaşamazlar. Kanatlarına hakim kuşlardır. Mardin güvercinler kadar da sık hastalanmazlar. Genleri eski, soylu kuşlardır. Mardin güvercinlerinden eksi tarafı onlar kadar gösterişli, süslü değillerdir.

çorum çiplağı

çorum çiplağı

 

 

 

 

 

 

 

Hünkari – Saltanat:Türkiyeye özgü bir güvercin cinsi olan Hünkarinin diğer adı Saltanat dır. Hünkari ismi bu melez cinsin sadece Osmanlı sarayında padişaha özel yetiştirilmesinden gelmektedir. Hatta halk tarafından beslenmesi yasaktır. Bu güvercin üretilirken yavru alınması için bakıcı kullanılması şarttır. Gagaları kısa olduğundan yavrularına iyi bakamazlar. Herhangi bir uçuş özelliği yoktur. Renkleri çok çeşitli olmamakla birlikte fiziki yapısıyla alakalı özel kuralları vardır. Ülkemizde İzmir – Manisa yöresine özgün kuşlardır. Saray tarafından beslediğinden dolayı ırk özelliklerini bugüne kadar koruya bilmiştir güvercin.

hunkari guvercini

 

 

 

 

 

Bağdat Güvercini: Kökeni Irak ın Başkenti Bağdat dır. Posta güvercinleri gibi genelde iletişim amaçlı kullanılmışlardır. Yetiştirilme tarihleri çok eskidir. Bize bağdatlarla alakalı en kapsamlı bilgiyi Evliya Çelebi vermektedir. Arap yarım adasında ve Asya da çok eski tarihe sahiptirler. Yavruyken alıştıkları yuvalarını ölünceye kadar bırakmazlar. Paçasız ve kırmızı renkli gözlere sahiptirler. Nesilleri, sayıları çok azaldıklarından acilen korunma altına alınması gereken kuşlardır. Performans kategorisinde bulunan kuşlardandır Bağdat güvercinleri. Uçuruldukları zaman filo şeklinde uçurulurlar.

bagdat guvercini

 

 

 

 

 

Ankut Güvercini: Anavatanı Arap yarım adası ve Anadoludur. Hz.Ali efendimizin, Hz. Hüseyin efendimizin ve Hz. Eyüp Peygamberin Ankut güvercini beslediği bilinmektedir. Seyyah Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde de Ankutlarla alakalı kaynakları vardır. Ülkemizde özellikle Diyarbakır da beslenmektedir. Hızlı bir şekilde soyları kırılan bizim öz kuşumuz Ankut acilen koruma altına alınması gereken türlerdendir. Herhangi bir uçuş özelliği yoktur. Ötücü kuşlar arasındandır. En az 40 – 50 dak. Dem çekmeleri gerekmektedir. Soyları eski olduğundan kolay kolay hastalık vurmaz ve yavrularını yine kolay kolay öldürmezler. Aynı kümesteki farklı cinslere tahammülleri yoktur. Dünyada ‘AnkutTrumpeter’ veya ‘AnkhutTrumpeter’ ismiyle bilinirler. Bu gün bu soya en çok Ruslar sahip çıkmışlardır. Ankutlarda tek renk kiremit kırmızıdır.

ankut guvercini

ankut guvercini

 

 

 

 

 

 

 

Bayburt Güvercini: Dünya literatüründe Turkısh Whısperer olarak bilinmektedirler. Ötücü güvercinler kategorisindedirler. Ülkemizde Bayburt v e çevresinde yetiştirilmektedirler. Yöresel ismi Çift Gugul olarak bilinmektedir. Bayburt kuşlarının ciddi bir uçuş özelliği yoktur. Uçarlarken arada taklaya benzer sararlar veya bel kırma denilen hareketi yaparlar. Bel kırma kuyruklarını kasarak aşağıya düşme hareketi yapmasıdır. Yuvalarına sadık kuşlardır. Bayburt güvercinlerinin kümesinde genelde uzunca bir tünek, sırık vardır. Eşine kur yaparken bu sırık üzerinde öterek gidip gelirler. İyi ötücü Bayburt güvercinleri genelde Denizli horozları gibi bayılırlar. Bayburt güvercinleri genelde karışık renklidirler ve paçasızdırlar. Çift tepe kuşlardır. Sadece hastaları tarafından beslenen Bayburt güvercinleri acilen koruma altına alınması gereken güvercinlerdendir.

bayburt guvercini

 

 

 

 

 

İspir Güvercini: Bu güvercin ırkımız Posta güvercinleri gibi kümesine sadık filo kuşlarıdır. Adından da anlaşılacağı gibi İspir ve yöresinde ağırlıklı olarak yetiştirilmektedir. Yumuşak huylu, güzel desenli güvercinlerdir. Kolay kolay hastalanmaz ve yavru öldürmezler.

ispir guvercini

ispir guvercini

 

 

 

 

 

 

 

İskenderun Güvercini: Bu güvercin ırkı Bağdat dan Anadolu topraklarına; İskenderun limanından da Avrupaya gönderilmiştir. Bu yüzden adı İskenderun kalmıştır. Avrupa da ki isimleri: Fransa da Pigeonbagadais a grandemorille, NurnbergerBagdette, Pagadette, Pavdotte, Bagotten, Pagadottentaube ve Hocker-taube olarak isimlendirmişlerdir. Bu ırk arasında safkanlığını korumuş tek cins İskenderun güvercinidir. Gagalarından dolayı yavru büyütmeleri sıkıntılıdır. Genelde yavruları bakıcılar sayesinde büyütülür.

iskenderun guvercini

 

 

 

 

 

Trakya Güvercini: Anadolu toraklarına Balkanlardan getirilmiş kırık kuşlardır. Ciddi bir uçuş özellikleri yoktur. Genelde bakıcı olmaları için beslenirler. Bu ürkek cinsler yavrularına çok iyi bakarlar. Paçasız ve arka tepe kuşlardırlar. Ülkemizde Kırklareli ve çevresinde yetiştirilmektedirler.

trakya guvercini

trakya guvercini

 

 

 

 

 

 

 

Trabzon Güvercini: Ülkemizde Trabzon a has güvercinlerimizdir. Diğer hiçbir cinste olamayan çok farklı bir kur yapma özellikleri vardır. Dişinin üzerinde uçarak çember oluştururlar. Trabzon da tek gugulu diye anılmaktadırlar. Cinsellik açısından çok kızgın güvercinlerdirler. Ele gelmeyi sevmeyen bu güvercinler yavrularına çok iyi bakarlar.

tarbzon guvercini

 

 

 

 

 

Adana Güvercini: Ülkemizde, adındanda anlaşılacağı gibi Adana yöresine has bir güvercindir. Uçuş özelliği dalıcı olmasıdır. Yukarıda grup halinde uçarken çatıda verilen pırıltıya anında tepki verirler ve dalışa geçerler. Renk olarak karakteristik özellikleri vardır. Uçuş performansları düşmesin diye yavru baktırmazlar. Uçuş özelliklerini en güzel sergiledikleri dönem yumurtlamadan önceki dönemleridir.

adana guvercin

adana guvercini

 

 

 

 

 

 

 

Cinperi Güvercini: Yugoslavya kökenli güvercin ırkıdır. Yüksek uçucu olarak bilinmektedir. Güzel bir kümeste kısa zamanda çok üreyebilirler. Siyah kanat, bakırı gövde orijinal renkleridir. Çok ele gelmeyi sevmeyen bir cinstir.

cinperi

 

 

 

 

 

Sırtı Kızıl güvercin – Abalı: Lübnan menşeili bir güvercin ırkıdır. Dünyada İrinfili olarak bilinirler. Renk özelliklerinin yanında aslen filo kuşudurlar. Ülkemizde en çok Kahraman Maraş, Hatay, Şanlı Urfa, Kilis de çok beslenmektedir. Yetiştiriciliği zor olduğundan kıymetli bir kuştur.

sırtıkızıl

sırtıkızıl

 

 

 

 

 

 

 

Bango Güvercini: Bango güvercini ülkemizde marmara ve ege bölgesinde ağırlıklı olarak yetiştirilmektedir. Fiziki özellikleri misket gibi yuvarlak baş ve pörtlek gözler; kafaya göre büyük gözler, ensiz küçük boylu, küçük boyunlu kuşlardır. Gagalarının ufaklığı en karakteristik özellikleridir. Kuştan anlamayan birisi bu kuşları görse gagalarını kırmış zanneder. Herhangi bir uçuş özellikleri yoktur. Yavrularına gagalarının çok küçük olmasından dolayı iyi bakamazlar. Dolayısıyla genelde bakıcı ile üretilirler. Ülkemizde daha çok kırma Türk bangosu yetiştirilmektedir. Türk bangoları biraz daha boylu, uçmayı seven, daha dayanıklı kuşlardır. Renk çeşitleri çoktur. Bayanları tavlamak isteyenler bu kuşlardan hediye olarak verebilirler.

bango guvercini

 

 

 

 

 

 

Posta Güvercini: Ülkemizde yetiştiriciliği en çok olan ırklardandır. Yetiştiricilik tarihleri çok eskidir. Tarih de ve günümüzde hala posta amaçlı kurye olarak kullanılırlar. Salındıklarında yuvalarına gitme özelliklerini Allah ın onlara bahşetdiği özelliklerinden alırlar. Bu özellikler bilim adamlarının araştırmalarına mazhar olmuştur, birçok kez. Gagalarında dünyadaki manyetik alandan  bir harita çıkaracak milyonda oranında demir ve bu bilgileri beyne taşıyan hassas sinirleri vardır. Ülkemizde bölgesel olarak en çok alana dağılmasının sebeplerinden biride dayanıklı kuşlar olmalarıdır. Kırmaları bakıcı olarak çok kullanılır, bunun sebebi kolay kolay yavru öldürmezler. Size  posta güverciniyle alakalı başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim. 1996-97 senesinde Omsan Lojistik A.Ş. nin Gebze- Muallim köy deposunda çalışıyordum. Arkadaşlar su deposuna inen bir güvercin yakaladıklarını ve eve götüreceklerini söylediler. Ben güvercine baktım ve genç bir drej posta olduğunu gördüm. Arkadaşlara bunun yolu uzun, bu kuşu siz alıştıramazsınız dedim ve ellerinden aldım. Bir güzel karnını doyurdum, suyunu içirdim ve saldım tekrar gök yüzüne. Sahibi beni tam bir ay sonra çorludan aradı. Postanın ayağına yazdığım notdan ulaşmış bana. Kuşun sahibi benim yakaladığım tarihten bir hafta önce yarış için Ankara- Polatlıdan kuşların salındığını söyledi ve bana kuşuna sahip çıktığım için teşekkür etti.

posta

Konu ile Alakalı Kelimeler: güvercin cinsleri, cıns guvercınler, cins güvercin, cardin mimoza salon takımı fiyatı, cins güvercin uçuşları, tip güvercinleri, güvercin dünyası, gvercin eitleri, ğüvercintürü, ispir güvercinleri fiyatları, güvercin çeşitleri ve fiyatları, sırtıkızıl abalı güvercin özelligi, güvercin renkleri, hünkari kırması, güvercinlerin tipleri cinsleri, guvercınlerdıyarı, ing tip güvercinleri, kelebek güvercin, king guvercin ucma özelliği, MUSEİT CİNSİ GÜVERCİNLER
Güvercin Çeşitleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Mehdi Kamış diyor ki:

    Maşallah…! Çok güzeldi okuması , merak ettiğim tüm güvercin çeşitleri vardı . ” Allah Razı Olsun ”

    Not : Lütfen kardeşler , abiler eğer güvercin besleyecekseniz eşleriyle aynı ırktan olsun , sonra kırma ortaya çıkıyor . İlerde bu güzel güvercin ırklarının orjinali kalmıyacak , tekrar söylüyorum ; kırma güvercin ortaya çıkmasını engelleyin ve sakın güvercin kırık diye kafasını koparma gibi canilikler yapmayın.

Sayfa başına git