Cumhuriyetin İlanı İle İlgili Kompozisyon Yazısı

Cumhuriyetin İlanı İle İlgili Kompozisyon Yazısı
Cumhuriyetin ilanı ile ilgili kısa kompozisyon deneme örneklerini sayfamızda inceleyebilir ve bu bilgileri bilgisayarınıza indirebilirsiniz…

Cumhuriyeti ilan edilmesi ile ilgili olarak yazılmış olan yazı örneklerini sitemizden okuyabilirsiniz.

Örnek 1
Cumhuriyet
Cumhuriyet, özgürlüğümüzün en nice temsilidir. Cumhuriyet Atatürk’ün armağanıdır bizlere.
Atatürk ve Mehmetçiklerimiz gece gündüz demeden savaşmış, canını vererek bu zaferi almışlardır. Analarımız düşman ile burun buruna gelmek pahasına da olsa cephede savaşan evlatlarına ekmek götürmüşlerdir ve Türk çocuğu yollarda donmak pahasına da olsa Türk askerine silah götürmekten kaçmamıştır.

İşte, bu Türk anasının ve Türk askerinin cumhuriyeti ve hürriyeti için atmış olduğu ilk adımlardan sadece biriydi. Analarımız on beş yaşındaki çocuklarını tek tek cepheye göndermiş ve kınalı kuzularının ölüm haberlerini kısa bir süre sonra da almıştı ama yine de yıkılmamış, ayaktaydı. Askerlerimiz ölmek pahasına düşman ile göğüs göğse çarpışıp zaferi kazanmıştı. Çoğu gencimiz kundaktaki bebesini, karısını ve anasını, bacısını evde yalnız bırakarak cepheye çarpışmaya gitmişti. Türk milleti her zaman birbirine destek olmuş, cesaret vermiş ve bu zaferi hep birlikte almıştır. Cephede savaşan Türk askeri asla savaştan kaçmamış, dayanışma gücünü yitirmemiştir. İşte, milletimiz bu Cumhuriyet’i ilan etmesi, bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü böyle dayanışma ile ilan etmiştir. Yapacağı hiçbir şeyden kaçmamış, görevini canını vererek yerine getirmiştir. Türk milleti acılarını unutup Cumhuriyeti ilan etmiştir. Şu an toprağın altında yatan birçok Mehmetçiğimiz olduğunu unutmayalım.

Bizler birer Türk insanı olarak analarımızın ve askerlerimizin kazandığı bu zaferi korumaktan kaçmayalım. Türk insanı Cumhuriyeti bu zamana kadar yaşattı ve bundan sonra da yaşatacak.

Örnek 2:
Cumhuriyet
Ben sizin şu an yaşadığınız çağdan tam bir asır önce yaşamış bir çocuğum. Her şeyi olduğu gibi anlatabilecek bir çocuk…

Yaşadığım ortamı anlatırım anlatmasına ama siz beni bu kadar rahat bir ortamda yaşarken nasıl anlayabilirsiniz? Bundan tam bir asır önce… Kadınlar bir hiç, bir hizmetli sayılırdı. Sadece çocuk doğurmaya, iş yapmaya yarayan, erkek çocuk doğurmadığı zaman aşağılanan kişilerden sayılırdı. Benim annem böyle bir kadındı. Erkekler ise bir evin padişahı sayılırdı. Padişah demişken, yöneticimizi de belirleyemezdik biz. Babadan oğla geçerdi padişahlık. Nerde sizin gibi seçimler… Bizim için büyük şanstı iyi bir padişaha denk gelmek. Pek padişah görmememe rağmen biliyorum ki, kötü bir padişaha denk geldiysen yandın demektir. Senin yıllardır ekip biçtiğin toprağa dahi sahip çıkabilen bir padişah…

Öyle sizin temsilcilerimizde yoktu bizim. Padişahlığın babadan oğla geçmesine kimse dur diyemezdi. Şimdi keşke tarihimizde bu dönemler hiç olmasa diyorum. Keşke annelerimiz sizin gibi seçme ve seçilme hakkına sahip olabilseydi.

Unutmayın! Cumhuriyet bir hazinedir. Elinizdeki hazineyi tekrar o günlere düşürmemek sizin elinizde. Size söyleyeceğim son şey ise şudur: Cumhurbaşkanının her dediği olsaydı ne devlet kalırdı, ne millet!

Cumhuriyetin İlanı

Cumhuriyetin İlanı

Konu ile Alakalı Kelimeler: cumhuriyetin ilanı ile ilgili kompozisyon, cumhuriyetin ilanı ile ilgili yazı ve kompozisyon
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git