Kitap Özetleri

Kitap Özetleri
Uzun kitapların kıza özetlerini sayfamızda inceleyebilirsiniz. En güzel kitapların kısa özetleri…

Yürek Dede İle Padişah
Birkaç asır önce köylerin birinde yaşlı bir adamla karısı yaşar. Bu köyde yazları sıcak kışları çok soğuk geçer. Yazları sıcak olduğu için herkes yaylalara gider. Bu köyde bu dedeye Yürek Hasan derlermiş. Yaz gelince herkes yaylalara yol alır. Yürekdede ile karısı da yaylaya gideceklerdir. Onun için eşyalarını toplarlar. Eşyalar çok fazla olduğu için pazardan küçük bir deve alırlar. Bu deveyle yaylaya göç ederler. Yaylaya geldiklerinde akşam olmak üzeredir. Çadırlarını kurup yemeklerini yemeye başlarlar. O sırada aşağıdan atlılar gelir. Yürekdede ve karısı kimin geldiklerini merak ederler. Atlılar gelir. Karınları açtır. Yürekdede pazardan aldığı deveyi keser ve onlara ikram eder. Askerler cuma günü camiye gelip padişahtan istekte bulunmasını söyler. Cuma günü gelip çatar. Dede camiye gider. Padişahı görür. Padişahta onu görür. Padişah ona ne istediğini sorar. Dede söylemez. Teşekkür eder ve oradan ayrılır.

Gururlu Peri
Anadolu’nun küçük bir ilçesinde sınıf öğretmenliği yapan bir adam yaşar. Bu adamın adı salimdir. Annesiyle beraber bir evde otururlar. Salim öğretmen dondurucu bir havada kahveden dönerken küçük bir kızın kibrit sattığını görür. Salim öğretmen kızı alır ve evine götürür. Annesi bu kızı görünce pek şaşırır. Kızı alır ve onu yıkar. Bu kızın adını peri koyarlar ve onu sahiplenirler. Peri bir gün annesine ilaç götürecekken arkasına 3 tane çocuk takılır. Periye laf atmaya başlarlar. Peri kendini bir dereye atar. Salim öğretmenin öğrencisi Niyazi periye annesinin öldüğünü haber vermek için gelir fakat periyi derede bulur.

Beyaz Kanatlı Kuş
Eski bir İstanbul konağında oturan bilgin amca kuşlara çok meraklıdır. Masa başında bir şeyler yaparken Ayşe kadın ona kuşun geldiğini söyler. Bilgin amca yerinden fırlar. Kuşu ürkütmeden hareket etmeye çalışır. O sırada yeğeni uzun gelir ve kapıyı sert bir şekilde kapatır. Kuş ürktüğü için gider. Bilgin amca uzuna bu hareketinden dolayı kızar. Bilgin amca bir icadın peşindedir. Yeğenine alınması gerekenleri söyler ve uzun bir koşuda gidip alır. Bilgin amca icadını tamamlar. Bu icat çok eskilerdeki sesleri duyan bir icattır. Bilgin amca yeğeni ile beraber bunu denemeye giderler. Gittikleri yerde hiç Osmanlıdan kalan bir şey bulamazlar. Bir yere giderler ki gizli bir ses kaydı. Uyuşturucuların saklandığı yer olduğunu anlamazlar. Polise giderler. Polis bu icatı alır. Ve polis icadı geri vermez. Günlerden bir gün bilgin amcanın evi yanar. Ve bir otele yerleşirler. O otelde Begümşahta vardır. Bir gün Begümşah’ın gerdanlığı çalınır. Aslında Fransalı adam çalmıştır fakat uzunun üstüne atar. Sonra suçlu bulunur. Begümşah onları ülkesine davet eder.

Fadiş
Kurtuluş savaşı yıllarında Naciye kadın oğlunu savaşa gönderir. Yunanlılar köydeki bütün evleri yıkarlar. Naciye kadının oğlu savaşta ölür. Evleri de yanar. Halk Naciye kadının haline üzülür ve onun evini yapmaya başlarlar. Köye genç bir terzi gelir ve köy halkı cemilenin bu adamla evlenmesini ister. Cemile bu adamla evlenir. Fadiş adında bir kızları olur. Adam artık evine hiç bakmaz ve İstanbul’a gider. Cemile her kadın gibi dağlara odun toplamaya gittiği bir gün Fadiş’i ve annesini eve bırakır. Eve geldiğinde annesinin öldüğünü görür. Cemile kızıyla beraber İstanbul’a gider. Orada bir evde hizmetçilik yapar ama ona çok kötü davranırlar. Cemile başka bir eve gider ve Fadiş’i Hafize nineye bırakır. Babası gelir. Hafize nineden Fadiş’i alır ve kaçar. Cemile kızını bulur ve almaya gider. Bakar ki kızının yüzü mosmordur. Cemile kızını alır ve bir yakınının yanına götürür. Orada çocuğa iyi bakarlar. Cemile İstanbul’dan hasan ile ona şeker gönderir. Cemile bir gün kızını yakınlarının yanından almaya gelir. Fadiş ile Cemile İstanbul’a giderler.

Bir Küçük Osmancık Vardı
Abdullah Bey işteyken eve postacı kılığında bir adam gelir. Ve Osman’ı alır kaçar. Fatma Hanım çok telaşlanır. Abdullah Beyi arar. Abdullah Bey hemen eve gelir. Fatma hanıma polisi aramaması gerektiğini söyler. Fatma Hanım gizlice akrabaları olan Mahmut beyi arar. Mahmut Bey bu işi kimin yaptıklarını arar. Hırsızlar Osman’ı bırakıp kaçarlar. Gece saatinde bir kamyon yoldan geçerken bir bebek sesi duyarlar. Garip arabadan iner ve çocuğu alır. Gidecekleri yere geldiklerinde hiç çocuğu olmayan bir aileye Osman’ı verirler. Osman’ın adı artık Hüseyin’dir. Zaman gelir Fatma Hanım Osman’ı unutur Şükran diye bir kızları olur. Abdullah beyin bir yakını Osman’ın okuduğu okulda öğretmenlik yapar. O ders Osman’ın en iyi dersidir. Öğretmen Osman’dan bir hikâye ister. Ve Osman geçmişini hikâye olarak yazar. Bir gün Osman eve gelir ve evde kimse yoktur. Garip ile annesi Osman’ın hakkında konuşurlar. Osman bunu duyar. Ve bu annenin gerçek annesi olmadığını anlar.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
Yazar küçüklüğünden beri bacağından rahatsızdır. Onun için hep hastanelerde gezer. Yazar bir gün ameliyat olacağını öğrenir. Evleri kenar mahallelerden birindedir. Eve geldiğinde annesini bulamaz . Mutfakta baş ağrısı geçirdiğini anlar. Yazarın paşa ile arası çok iyidir. Paşanın bir de kızı vardır. Yazar ile paşanın kızı Nüzhet’ in arasında 4 yaş vardır. Yazar bir gün paşaların evine gider . Ona bir roman alır. Paşa romanı okurken uykuya dalar. Paşa uyuduktan sonra yazar ile nühzet bahçeye çıkıp sohbet ederler. Yazar ile paşanın kızı arsında 4 yaş olmasına rağmen yazar onu sever. Fakat onun onu sevdiğinden şüphe eder. Nühzet ona Doktor Ragıp ile evleneceğini söyleyince yazar sarsılır. Sonra Nühzet’in annesinin isteği üzerine herkes odaya gider. Doktor yazara ne kadar bastonla gezmesini söylese bile o bastonla gezmez. Yazar odasına girdiğinde 5-10 dakika sonra Nühzet odaya girer. Sonra koyu bir sohbet etmeye başlarlar. Sabah olunca yazar paşanın istediği kitapları almaya gider. Eve geldiğinde kendisinden gizli bir şey konuşulduğunu anlar. Üzülerek odasına çekilir. Yazar doktora gittiğinde hastanede kalmasını söyler. Gün geçtikçe yazarın bacağı daha çok ağrımaya başlar. Doktor bacağının kesilmesini söyler. Yazar buna razı olur.

Uçan Sınıf
Bir okulda 5 çocuk çok iyi arkadaşlardır. Bu okulda çocuklar sürekli kaçar müdürden azar işitirlermiş. Fakat müdür onları çok severmiş. Bir gün rakip okulun öğrencileri bu çocukların el yazı defterlerini yakarlar. Çocuklar buna sinirlenirler. Ve bir anlaşma yapıp caddenin ortasında kavga ederler. Noel akşamı gelip çatar. Herkes evine gider fakat sadece okulda martin ile Uli kalır .Martin ailesine hediye alamadığı için bir resim yapar ve posta ile gönderir.Uli herkes tarafından korkak birisidir. Uli korkaklığını yenmek için korktuğu bir şey yapar. Fakat bacağını kırar. Martin okulda gezerken müdür onu görür. Ona neden gitmediğini sorar. Martin ailesinin durumu olmadığını söyler. Müdür ona bir miktar para verir ve ailesinin yanına gitmesini söyler. Martin hemen eşyalarını toplayıp ailesinin yanına gider.Noel akşamını birlikte geçirirler.

Vatanın Kilidi Çanakkale
Çanakkale’de vaziyet çok kötüye gider. Birileri bir şeyler yapmazsa toprakların tümü elimizden gidecektir. Bütün köylere haber salarlar. Seyit Onbaşı kendini öne atarak savaşa gitmeye razı olur. Ocean topraklarımızın sınırına gelmiştir. Bütün askerlerimizi yerle bir etse de Seyit Onbaşı ve kahraman Türk askeri buna izin vermez. Seyit Onbaşı bir hamlede Ocean’ ı sulara gömer.

Kitap Özetleri

Kitap Özetleri

Konu ile Alakalı Kelimeler: beyaz kanatlı kuşun özeti, vatanın kilidi çanakkale özeti, vatanın kilidi çanakkale özet, vatanın kilidi çanakkale kitabının özeti, beyaz kanatlı kuş özeti, kitap zetleri, gururlu peri özet, zetleri, beyaz kanatlı kuş kitabının özeti, vatan kilidi çanakkale özeti, vatanın kilidi çanakkale kitap özeti, uzun kitap özetleri, gururlu peri kitap özeti, vatanın kilidi çanakkale özeti kısa, beyaz kanatlı kuşun kisa özeti, gururlu peri özeti, vatanın kilidi çanakkale kitabı özeti, gururlu peri kitap özeti uzun, vatanın kilidi çanakkale kitabının geniş özeti, gururlu perinin özeti
Kitap Özetleri Konusuna 13 Yorum Yapıldı
 1. zeynep diyor ki:

  çoook teşekkür ederim ödevimi başka yere hiç bulamadım ama burda buldum. çok iyi bir site.

 2. nermin yaren sarı diyor ki:

  istediğim herşey var harika

 3. orçun er diyor ki:

  süperr olmuş arkadaşlar istediğim her şey var allah razı olsun

 4. nuray sakin diyor ki:

  arkadaşlar çok güzel yaaaa

 5. azime diyor ki:

  ÇOK GÜZEL OLMUŞ ÇOK TEŞEKKÜRLER

 6. ahmed diyor ki:

  VALLAHA ÇOK GÜZEL İSDEDİĞİM KİTAPLAR BURADA ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN

 7. DuYgU FıNdıK diyor ki:

  ÇANAKKALE ÇOK AZ:!!!!!

 8. dilara özer diyor ki:

  vatanın kilidi çanakkale’in özeti biraz olmamış ama olsun bu da yeter.

 9. dilara özer diyor ki:

  süper olmuşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş çokkk sağolun……?

 10. ayça diyor ki:

  süperrrrrr bu siteyi çok sevdimmmm

 11. eda diyor ki:

  çok begendim. iyiki bu site var. yoksa hiçbiyerde bulamazdım ödevimi..

 12. mine diyor ki:

  çok güzel a+

 13. eren kaplan diyor ki:

  Kardeş bir kaç özette yerleri karışmış cümlelerin.Vatanın kilidi çanakkale de pek olmamış. Onun dışında çok güzeldi wallaha ara ara bulamadım burda buldum.

Sayfa başına git