Kürşat Ayaklanması

Kürşad ve Kırk Çerisi

M.S. 600 yıllarda Türklerin başında Kara Kağan vardır ve eşlerinden teki de eski Türk Hükümdarı Çuluk Kağanın Çinli eşidir. Çinli prenses sayesinde Çin entrikaları, casusluk ve süikastlar yoğun şekilde devam etmektedir. Kaynaklar o dönemdeki kıtlığın- aşırı soğuğun- ekonomik krizin, Kara Kağanın basiretsiz yönetiminin ve Çin entrikalarının yüzünden 100.000 Türkün, Çinliler tarafından 9 yıl boyunca esaret altında kaldığını göstermektedir. Bu gelişme Türklerin tarihte sadece 50 yıl bağımsızlıklarını yitirdiklerini, bir daha böyle bir durumun yaşanmadığını göstermektedir.

kürşat ayaklanması

kürşat ayaklanması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Göktürk Hanedanından, 10. büyük Türk Hükümdarı Çuluk Kağanın en küçük oğlu Kürşat, rivayetlere göre Çin İmparatorluğunda Subay olarak görev yapmaktadır. Bazı kaynaklar bu rivayete değinmemekte ve Kürşatın darbe planlarını 39 veya 40 arkadaşıyla sadece bir Türk Prensi olarak yaptığını söylemektedir. Fakat bu hikaye düşük bir varsayımdır. Esaret altında ki Türkler, güçlü bir Çin İmparatorluğu ve darbe yapabilmek için Çim İmparatoru hakkında bazı bilgilerin temini tamamen dışarıdan bir plan yapmayı imkansız hale getirmektedir.

kürşat ve 40 çerisi

kürşat ve 40 çerisi

Kürşat kendisi gibi 40 subay arkadaşıyla, Çin İmparatorunun tepdili kıyafetle saraydan çıktığı gün onu esir alacak ve karşılığında esir edilen 100. 000 kadar Türkün serbest bırakılmasını şart koşacaklardı. Esir edilenlerin arasında Kürşatın yeğenini de bulunmaktadır. Kürşat yeğenini darbe başarılı olursa Türklerin Kağanı olarak başa geçirecektir.

kürşad ayaklanması

Fakat aşırı yağmurdan dolayı saraydan dışarı çıkmayan Çin İmparatoru bütün planları alt- üst etti. Kürşat ve arkadaşları deşifre olmaktan ve sonucunda öldürülmekten çekindikleri için, saraya saldırıp Çin hükümdarını esir etmeye çalıştılar fakat başaramadılar. İmparatorun ahırından aldıkları atlarla kaçmaya çalıştılar. Peşlerine düşen çin askerlerinden kurtulamayacaklarını anlayınca Vey Irmağı kıyılarında cesurca çarpışıp can verdiler.

Bu başarısız darbe girişiminin sonuçları şunlardır: Türkler intikam alma duygularıyla bağımsızlık mücadelelerini ateşlemişler ve Çin imparatorluğunda ki Türk esareti son bulmuştur. Kürşat ve arkadaşlarının ölümü Türklerin tekrar birleşmesinde ve bağımsızlıklarını kazanmalarında bir tetikleyici olmuştur.

Eski Türk Savaşçıları

Eski Türk Savaşçıları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkler en son olarak tam 1400 sene sonra bağımsızlık uğruna, Çanakkale ve İstiklal savaşında aynı kahramanlığı sergilemişlerdir. Bu durum ” Tarih tekerrürden ibarettir” tezini güçlendirmektedir.

Kürşat ve arkadaşlarını bu hareketi Türk tarihinde ilk bağımsızlık ayaklanması, ilk Türk ihtilali, ilk Türk darbe girişimi olarak tarihe geçti.

dombıra şarkısı dinle

dombıra nedir: Kazak Türklerinin kullandığı, iki telli ve parmakla çalınan bir halk çalgısıdır. Perdeli sapı, çam ağacından göğsü, armudi teknesi ile 80-100 cm. boyundadır. Günümüzde tel olarak dombırada misina kullanılmaktadır. Eskiden tel olarak barsak kullanılmaktaydı.

dombıra şarkısının Türkçe karşılığı – Nogay halk türküsü

kara kış köyüme gelince
lapa lapa kar yere düşünce
dombıramı alırım
yürek sazımı çalarım
kaygılarımı hiç söylenmem.

dombıra sazımı işiten babalar
manasına kulak veren analar
işittiğine akıl yorarak,
yürekleri titreyerek
göz yaşlarını esirgemezler.

ey dombıra, ey dombıra

nogayların derdi sayısız, her gününde
yiğitlerin uyumadığı günlerde
yüreklerini cesaretlendiren
savaşlarda güç veren
görüp geçirmis dombıra

ey dombıra, ey dombıra

Konu ile Alakalı Kelimeler: Krat, kürşat ayaklanması, kürşad ayaklanması, kürşat ayaklanması nedir, kürşat ayaklanması kısa bilgi, Kürşat ayaklanmasının türk tarihi?, kürşat ayaklanması kısaca, kürşat ayaklanması hangi dönemde, kürşat ayaklanması hangi devleti bağımsız yaptu, göktürklerde kürşat ayaklanması, kürşat ata ayaklanma, kürşad ayaklanması hangi devlete kraşlatıldı, kürşad ayaklanması hakkında kısa bilgi kısaca, kür şad ayaklanması, göktürklerde kürşat görselleri, Kürşat hangi devletin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git