Tatar Ramazan

Tatar Ramazan kimin eseri:

Tatar Ramazan, Kerim Korcanın 1969 yılında yayınladığı hikaye kitaplarından birisidir.

Tatar Ramazanın Hayatı:

Toprak Ağası, Abidin Ağanın oğlunu vuran Tatar Ramazan dört yıl hapis alır. Hapisten çıkan Ramazanı sevgilisi Zeynep karşılar ve birlikte köye dönerler. Ramazan, Zeynep e evi satıp İstanbul veya İzmir e göç etme planını anlatır. Bu sırada Abidin Ağanın oğlu Nemci, yağmurlu bir günde arkadaşı Hamdiyle Ramazanın önü keserler ve çıkan kavgada Ramazan Hamdiyi bıçağıyla öldürür, Nemci kaçar. 11 yıl hapis alan Tatar Ramazan ın niyeti hiç bir şeye karışmamaktır fakat yapılan haksızlıklar yüzünden öyle olmaz. Esrar satan ve kumar oynatan koğuş ağaları Koca Mustafa ve Cıbıl Halil in Gardiyanlarla işbirliği içinde olduğunu görür. Gidiş hata dayanamayan Ramazan Koca Mustafayı tokatlar. Tokadı hazmedemeyen Mustafa, gece adamlarıyla Ramazan ı öldürmeyi planlar. Planı öğrenen Ramazan Koca Mustafayı bıçaklayarak öldürür. Bu olayların geçtiği sırada idam mahkumu olan Hüseyin e de arkadaşlık, ağabeylik yapan Tatar Ramazan garibanların koruyucusu olmuştur.

TatarRamazan-Kadir-İnanir

 

 

 

 

 

Tatar ramazan filmi Kadir İnanır: 1990 yılında tatar Ramazan ı Kadir İnanır ın canlandırdığı film, Türkiye de klasik eserler arasındadır. Kadir inanır ın süper oyunculuğu, Ahmet Kayanın film müzikleri sayesinde film hala güncelliğini, güzelliğini korumaktadır. Filimdeki karakterleri canlandıran artistler şunlardır:

Komutan(astsubay): Ahmet Ay

Hapishane müdürünü: Arif Yalçınkaya

Gardiyan Zihniyi: Mehmet Ezici

Cıbıl Halil i: Hikmet Taşdemir

Mustafa yı: Yaman Okay

Zeynebi: Esin Moralıoğlu

İdamlık Hüseyini: Salih Kırmızı canlandırmıştır.

Gerçek Tatar Ramazan Kim: Tatar Ramazan tiplemesine en uygun gerçek karakter Antepli Abdullah Palaz dır. İlk kurbanını 12 yaşında baltayla öldüren, toplamda 43 cinayet işleyen, ömrünü hapishanelerde çürüten Antepli Abdullah Palaz kendine ‘Allah ın kılıcı’ demektedir. Abdullah Palaz aldığı cezaların büyük kısmını kendini direk ilgilendirmeyen olaylardan almıştır. Kumara ve haksızlığa tahamülü olmayan, Adanalı Apo, 69 yaşında nasıl eceliyle öldüğünü merak ediyormusunuz? Kendini fiili olarak korumada da usta, silahsız yatmayan, güvenmediklerinin yanında içki içmeyen, kendine ikram edilen yemeği, başkasının yediğini görmeden yemeyen, Antep canavarı Abdullah Palaz ın, ın hikayesini Dr.Turhan Temuçin kitaplaştırmıştır. Kitabın ismi ‘Azrailin Öbür Adı’ dır.Antepli Abdullah Palaz ve arkadaşlarına Bursa ceza evinde su ve sigara veren adam Nazım Hikmet Ran dır.

Abdullah Palaz

 

 

 

 

 

Yeni Tatar Ramazan Dizisi

Tatar Ramazan Dizisi 2013

2013 yılında Atv ekranlarında dizi şeklinde yayınlanan Tatar Ramazan karakterini bu sefer Bülent İnal canlandırmaktadır.

Bülent İnal

Bülent İnal

 

 

 

 

 

 

 

Tatar Ramazan dizisi oyuncuları: (Yeni dizi oyuncuları)

Demirci ustası: Ahmet Mekin

Süreyya: Türkan Yılmaz

Süreyyanın annesi Emine: Hülya Şen

Sabiha: Nur Sürer

Kirmastılı: Osman Soykut

Abdurrahman Çavuş: Umut Karadağ

Ekrem Bey: Turgay Kantürk

Güzide: Şebnem Hassanisoughi

Elmas: Burak Yamantürk

Tatar Ramazan filmi nerede çekiliyor:

İzmir ili, ödemiş ilçesi, Birgi kasabasında çekilmiştir. Birgi ülkemizde koruma altına alınan bölgelerimizdendir.

Bülent İnal kim: 1973 Ş.Urfa doğumlu ve 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tiyatro mezunudur. Evli ve çocuğu olan Bülent İnal kameraların karşısına ilk defa Yasemince de figüranlıkla başlamıştır.

Bülent İnal evlimi: Bülent İnal Melis Tüysüzle evli ve bir çocuk babasıdır. Çocuklarının ismi Çınar dır.

Konu ile Alakalı Kelimeler: tatar ramazan kimdir, abdullah palaz, tatar ramazan hayati, abdulah palaz azrail, tatar ramazanın hayatı, tatar ramazan gercekte kimdir, tatar ramazan filmi nerede çekildi, abdullah palaz resimleri, gerçek tatar ramazan kimdir, kadir inanır tatar ramazan filmi nerde çekildi, tatar ramazanın gerçek resmi, tatar ramazan kimdir hikayesi, abdullah palazin kitabi, antep canavarı abdullah kimdir, tatar ramazan gerçekte, tatar ramazan gercek mi, gerçek tatar ramazan kimdir resimleri, tatar ramazan filmi nerde çekildi, tayar ramazan filminin yonetmeni kimdir nerde cekikmiştir
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git